jukola.com

    Nuorten Jukola 2002

    Stllningen i budkavle 4. etapp Vxling 2,6 km

    1RUSNorthern Wind (113)1:18:20Evgeniy Smirnov15:37
    2SWEHagaby GoIF (42)+3:26Filip Dahlgren14:23
    3SWEOK Tisaren (5)+3:29Johan Aronsson13:42
    4FINLynx (7)+3:29Rainer Kujala15:33
    5ESTOK Vru (116)+4:04Lauri Sild14:56
    6FINDELTA (6)+4:20Vesa Ahlqvist16:26
    7FINHiisirasti (3)+6:17Johannes Pohjala15:30
    8FINPohjankyrn Rasti (9)+6:20Olli Korpi15:23
    9FINLapuan Virki (2)+8:54Juha Luoma18:28
    10FINRasti-Jussit (135)+9:02Pekka Huhtanen17:46
    11FINKeravan Urheilijat (12)+9:05Santtu Sainio17:13
    12FINTurun Suunnistajat (22)+9:17Mikko Saari17:40
    13FINIF Femman (50)+9:34Mathias Hall15:35
    14FINRasti-Nokia (140)+9:36Vili Mkinen15:36
    15FINRasti-Saimaa (143)+9:38Kimmo Hglund14:38
    16FINHelsingin Suunnistajat (26)+9:45Aki Vesikallio16:01
    17FINLynx 2 (30)+9:51Tuomas Metsl17:59
    18FINSuomusjrven Sisu (156)+9:53Janne Nurminen18:03
    19FINEspoon Suunta (39)+9:58Tommi Pajala16:14
    20FINRajamen Rykmentti (1)+9:59Jari-Matti Hiltunen16:03
    21ESTOK Plva Kobras (15)+10:12Raido Mitt16:18
    22FINRaja-Karjalan Suunnistajat (32)+10:14Aaro Nurmiainen18:31
    23FINIF Brahe (49)+10:22Daniel Stenlund16:49
    24FINIF Sibbo-Vargarna (25)+10:29Tony Ingman16:48
    25FINValkeakosken Haka (171)+10:44Matti Sappinen16:43
    26FINNavi (34)+11:05Joona Koistinen16:00
    27FINRastikarhut (8)+11:33Pekka Aalto17:44
    28FINLounais-Hmeen Rasti (14)+11:50Antti Uotila16:41
    29FINDELTA 2 (36)+12:07Jaakko Laine17:17
    30RUSNorthern Wind 2 (114)+12:23Petr Zaslonkin17:35
    31FINSK Pohjanthti (18)+12:34Sampo Rahko17:24
    32FINKoskelankyln Riento Y (85)+12:34Ville Mikkonen16:14
    33SWEOK Tisaren 2 (119)+13:13Martin Sand18:11
    34FINHiisirasti 2 (28)+13:34Juha Erkkil18:41
    35FINLahden Suunnistajat-37 (98)+13:34Markus Palo18:18
    36FINSK Savo 2 (151)+14:29Paavo Pendikinen22:34
    37ESTOK Orvand (118)+14:29Lauri Tammeme15:46
    38FINKuopion Suunnistajat (88)+14:37Joona Forss15:48
    39FINJmsn Retki-Veikot (62)+14:39Tuukka Salmela17:13
    40FINAngelniemen Ankkuri (23)+15:03Mikko Sirn17:35
    41FINKooVee (10)+15:07Juho Westerlund19:28
    42FINOriveden Ponnistus (31)+15:17Aleksi Ylinen16:03
    43RUSMile-Sport o-club (106)+16:20Alexander Raikov15:30
    44FINKokkolan Suunnistajat (16)+16:49Samuli Saarela16:42
    45FINSK Savo (33)+16:57Anton Pendikinen16:17
    46FINOK Orient (21)+17:13Lars-Johan Ahlqvist18:29
    47FINRajamen Rykmentti 2 (133)+17:40Teemu Kettula16:48
    48FINNivalan Urheilijat (24)+18:02Esa Kukkola18:39
    49FINOK Botnia (13)+18:04Jani Koistila18:18
    50FINJalasjrven Jalas Y 2 (59)+18:09Juha Niemel22:57
    51ESTSRD OK (154)+18:11Aleksandr Shved17:44
    52FINKangasala SK (68)+18:11Tobias Tiainen18:41
    53FINLiedon Parma (29)+18:12Olli Suonp18:09
    54FINPihkaniskat 3 (126)+18:37Niko Olin19:08
    55FINPaimion Rasti (11)+18:39Vilppu Karjalainen18:32
    56FINSuunta-Sepot (17)+18:51Maija Sianoja19:49
    57FINSomeron Esa (153)+19:58Reijo Mattila16:04
    58FINYlistaron Kilpa-Veljet (175)+20:04Tuomo Istolahti15:52
    59FINKankaanpn Suunnistajat (71)+20:08Elmeri Juura16:09
    60SWEHagaby GoIF 2 (43)+21:08Jakob Wallenhammar17:05
    61FINTampereen Pyrint 3 (162)+21:12Eki Munukka16:38
    62FINKrkln Kisa-Veikot (95)+21:47Lauri Lamminp20:22
    63FINJoutsenon Kullervo Y (61)+21:48Joonas Hyvttinen21:20
    64FINJalasjrven Jalas (20)+22:05Antti Virnala19:51
    65FINKooVee 2 (82)+22:20Joonas Puro18:46
    66FINRasti-Lukko (19)+23:29Aatu Varjonen26:18
    67FINTampereen Pyrint 4 (163)+23:40Juuso Jutila19:03
    68FINPihkaniskat (124)+23:45Pekka Paasonen24:20
    69RUSTeam St.Petersburg Y (167)+23:47Ivan Molotkov16:09
    70FINPiikkin Kehitys (127)+23:57Leo Hjelm20:02
    71FINSK Pohjanthti Y 2 (150)+23:58Petri Pahkala23:18
    72FINTampereen Pyrint 2 (161)+24:55Jussi Reijonen25:08
    73FINTurun Suunnistajat 2 (27)+25:55Tatu Piiroinen18:04
    74FINKokemen Kova-Vki (80)+26:06Eero Turto22:31
    75FINSavon Suunta (148)+26:23Jukka Loikkanen17:16
    76FINDELTA 3 (37)+26:38Sampsa Tikkala20:23
    77FINKalevan Rasti (67)+26:43Riku Partanen24:30
    78FINMynmen Suunnistajat (107)+26:59Laura Lammila20:35
    79FINKajaanin Suunnistajat (65)+27:29Eero Leinonen18:49
    80FINPohjankyrn Rasti 2 (128)+27:40Samu Heiska16:00
    81FINKymin Suunnistajat (92)+28:00Antti Metsola17:32
    82FINVakka-Rasti (169)+28:17Ilkka Penttil18:06
    83FINKyrs Rasti (93)+28:20Juho Tukia18:43
    84FINSSL - oravat (155)+28:22Markku Vainio24:29
    85FINIkaalisten Nouseva Voima (176)+28:53Jussi Kauppila18:15
    86FINRasti-Kurikka (138)+29:06Markus Jokinen17:26
    87FINKuhmon Peurat (86)+29:13Jaakko Juntunen18:16
    88FINLaitasaaren Veto (100)+29:25Satu Vyrynen21:25
    89FINIF Sibbo-Vargarna 2 (53)+29:31Kasper Snickars19:21
    90FINOriveden Ponnistus 2 (120)+29:32Teemu Lemmetty18:38
    91FINRastiimi (134)+29:46Teemu Vedenp19:22
    92FINLapuan Virki 2 (102)+29:52Ville Varjonen22:15
    93FINTampereen Pyrint 5 (164)+29:55Severi Kymlinen17:16
    94FINHyvinkn Rasti (48)+30:23Jani Rahkola19:46
    95FINMalax IF (105)+30:27Tobias Hstman20:22
    96FINRasti-Nokia 2 (141)+30:31Teppo-Tapio Smirnov19:10
    97FINSuunta 101 (157)+30:34Oikarinen Markku19:18
    98FINValkeakosken Haka 2 (172)+30:34Antti Hiltunen19:41
    99FINSuunta 101 2 (158)+30:36Saarivaara Hannu19:42
    100FINLahden Alue Y (96)+30:39Samuel Pkl22:59
    101FINRastiketut (137)+30:40Jussi Rantoja21:42
    102FINKuopion Suunnistajat 2 (89)+30:41Arttu Jetsonen20:52
    103FINJmsn Retki-Veikot 2 (63)+30:43Miikka Virtanen19:58
    104FINKangasala SK 2 (69)+31:15Tapio Tiainen19:55
    105FINSaarijrven Pullistus (145)+31:20Mikko Truhponen20:03
    106FINIF Femman 2 (51)+32:55Peter Sundelin17:49
    107FINLounais-Hmeen Rasti 2 (103)+33:00Oskari Pesola20:44
    108FINVetelin Urheilijat (174)+34:21Elias Ali-Haapala23:48
    109FINTampereen Pyrint 6 (165)+34:24Sara Luhtanen20:40
    110FINPihkaniskat 2 (125)+35:18Misa Kekkinen26:15
    111FINNrpes OK (115)+35:47Tobias Brdn17:28
    112FINRaja-Karjalan Suunnistajat 2 (132)+36:23Jarkko Nurmela21:52
    113FINKauhajoen Karhu (72)+36:44Lauri Nuuttila19:41
    114FINRasti-Pielinen (142)+36:49Antti Karjalainen23:23
    115FINVakka-Rasti 2 (170)+36:52Martti Luotonen26:44
    116FINMynmen Suunnistajat 2 (108)+36:55Kalle-Ville Salminen24:34
    117FINSuunta-Sepot 2 (160)+38:23Jussi Sepp20:00
    118FINPaimion Rasti 2 (121)+38:27Janne Nieminen17:58
    119FINMynmen Suunnistajat 3 (109)+38:48Eero-Matti Vainio19:44
    120FINKeravan Urheilijat 2 (76)+38:55Perttu Sainio20:30
    121FINKokkolan Suunnistajat 2 (81)+38:55Janne Rantala25:28
    122FINHauhon Sisu (45)+40:36Ilari Jalli19:43
    123FINJalasjrven Jalas Y 3 (60)+41:08Antti Mansikkaviita25:21
    124FINKyrs Rasti 2 (94)+42:17Lauri Linnainmaa19:21
    125FINEspoon Suunta 2 (40)+43:22Venla Tahvanainen25:04
    126FINPohjois-Satakunnan Suunn. Y (130)+44:29Antti Alppi22:27
    127FINHankasalmen Hanka Y (44)+44:29Mikko Hyyrylinen19:28
    128FINVehkalahden Veikot (173)+44:35Sari Nurmela22:36
    129FINLynx 3/Suomusj Sisu 2 Y (104)+45:53Pekka Iso-Markku23:38
    130FINKangasniemen Kalske (70)+47:35Ville-Matti Tarvonen22:04
    131FINSinkki-Sepot (149)+48:36Topi Haataja17:33
    132FINPohjankyrn Rasti 3 (129)+48:42Toni Saari19:30
    133FINTuS / RiSu / SuSi 3 (168)+48:45Miikka Salmi21:16
    134FINIkaalisten Nouseva Voima 2 (177)+48:47Kalle Mkel26:29
    135FINKuhmon Peurat/PuolRy Y (87)+49:14Juho-Tuomas Lukkarinen27:23
    136FINIF Sibbo-Vargarna 3 (54)+49:27Jonas Nyman21:08
    137FINNavi 3 (111)+50:14Antton Viljakainen20:58
    138FINKeuruun Kisailijat (78)+52:14Tomas Lehtomki20:56
    139FINLappeen Riento (101)+52:24Mari Hs25:34
    140FINEura-Kauttuan Urheilijat (41)+52:44Ville Kosola25:56
    141FINRastivarsat/Rasti-Reipas Y (144)+52:45Veikko Rautala25:14
    142FINKuortaneen Kunto (91)+54:51Maria Salminen23:29
    143FINIK Kronan Y (57)+56:28Jesper Byggmstar29:01
    144FINKeravan Urheilijat 3 (77)+1:02:13Lauri Launonen22:55
    145FINIF Femman 3 (52)+1:03:54Viktor Lvdahl19:12
    146FINKaustisen Pohjan-Veikot Y (75)+1:05:02Jonna Rantala26:17
    147FINKajaanin Suunnistajat 2 (66)+1:06:06Teemu Kernen20:40
    148FINIK Kronan Y 2 (58)+1:06:23Pontus Wallis22:39
    149FINRasti-Lukko 2 (139)+1:06:25Panu Vikberg23:00
    150FINSUUNTA 2000 (159)+1:07:02Paavo Karttunen24:40
    151FINKauhajoen Karhu 2 Y (73)+1:07:46Janne Hoppendorff24:14
    152FINSaPu 2/Rasti E4/ViiSu Y (146)+1:08:13Ari-Matti Niemi29:24
    153FINHelsingin Suunnistajat 3 (47)+1:08:53Vilma Riitsalu35:47
    154FINRasti-Jussit 2 (136)+1:08:54Antti-Pekka Valli19:58
    155FINKooVee 3 (83)+1:10:59Teemu Menp31:45
    156FINKuopion Suunnistajat 3 (90)+1:14:17Antto-Iiro Suhonen31:46
    157FINPohjois-Satakunnan Suunn. Y 2 (131)+1:15:37Antti Malm20:25
    158FINIK Falken (56)+1:15:51Johan Nymark27:01
    159FINKauhavan Wisa (74)+1:18:07Henrikki Hakala19:51
    160FINTampereen Pyrint 7 (166)+1:19:23Lauri Moilanen28:53
    161FINPerhojokilaakso Y (123)+1:21:00Juha Leppvuori22:54
    162FINIF Sibbo-Vargarna 4 (55)+1:25:37Peter Tallberg26:29
    163FINPaimion Rasti 3 (122)+1:28:44Kimi Kilkkil23:56
    164FINOK Botnia 2 (117)+1:34:57Charlotta Lindvall32:43
    FINNivalan Urheilijat 2 (112)diskKaisa Valtanen(25:45)
    FINPankkiirit (180)diskNiklas Paganus(23:55:56)