jukola.com

    Nuorten Jukola 2003

    Stllningen i budkavle 7. etapp mellantid 2,2 km

    1SWEOK Tisaren (4)2:20:11Pelle kerberg11:42
    2FINHiisirasti (10)+4:20Jussi Simula10:50
    3FINLynx (1)+4:41Aapo Leskinen12:17
    4FINRajamen Rykmentti (21)+6:00Pyry Niemi12:31
    5RUSNorthern Wind (53)+6:10Pavel Kalaidin12:16
    6FINTurun Suunnistajat (9)+6:30Aleksi Mattila10:32
    7FINValkeakosken Haka (32)+6:45Jussi Nurminen12:53
    8FINDelta (5)+11:12Janne Heikka11:07
    9FINKokkolan Suunnistajat (27)+11:16Jaakko Kattilakoski11:08
    10FINSK Pohjanthti (24)+11:17Janne Harju10:44
    11FINRasti-Lukko (18)+11:20Saku Ylijoki11:07
    12FINRastikarhut (23)+11:24Timo Jukkola10:50
    13FINPohjankyrn Rasti (8)+11:46Panu Heiska11:20
    14SWEHagaby GoIF (3)+11:50Anton Blomgren11:57
    15FINAngelniemen Ankkuri (12)+13:26Jussi Laakkio12:14
    16FINKeravan Urheilijat (29)+14:02Hannu Airila10:08
    17FINKangasala SK (50)+14:04Jukka Pekka Prssinen12:54
    18FINEspoon Suunta (54)+14:43Antti Paasikoski13:38
    19RUSMile-Sport o-club (41)+15:37Alexey Zemliakov11:36
    20ESTOK Plva Kobras (7)+16:10Alar Assor12:29
    21FINIF Femman (2)+17:22Robin Bckstrm14:18
    22FINMynmen Suunnistajat -52 (94)+18:06Antti Rauvola14:24
    23FINLounais-Hmeen Rasti (17)+19:08Antti Kuusela11:09
    24FINRaja-Karjalan Suunnistajat (47)+19:11Tuomas Hapola11:48
    25FINLynx 2 (36)+20:33Mika Seppnen12:40
    26FINSuomusjrven Sisu (33)+21:17Iiro Linden13:25
    27FINJmsn Retki-Veikot (35)+21:26Kalle Rantala13:35
    28FINNavi (11)+22:22Olli-Pekka Koistinen10:40
    29RUSNorthern Wind 2 (66)+22:39Vladimir Sergeev10:59
    30FINLapuan Virki (6)+22:41Juuso Tuomaala10:48
    31FINHiisirasti 2 (13)+22:43Juho Uotila10:49
    32FINRasti-Jussit (15)+22:46Mikko Uitto10:49
    33FINTampereen Pyrint 2 (28)+22:46Jyri Ylikoski15:36
    34FINLiedon Parma (39)+22:47Lasse Suonp10:58
    35FINDelta 2 (160)+23:30Jarkko Saarinen11:25
    36SWEStora Tuna IK (62)+24:18Andreas Nordfors14:56
    37FINRasti-Nokia (57)+24:37Janne Leppnen12:55
    38FINSK Savo (26)+28:43Timo Mhnen13:26
    39FINKymin Suunnistajat (56)+30:29Henrik Visnen18:05
    40FINOK Botnia (20)+30:50Fredrik Hagstrm12:13
    41FINTampereen Pyrint 3 (58)+31:02Joonas Julkunen15:19
    42SWEOK Tisaren 2 (46)+32:07Ivan Forsgren13:18
    43FINPaimion Rasti (48)+32:33Ville Kivel13:00
    44FINIF Sibbo-Vargarna (22)+32:37Mikael Ingman13:47
    45FINSuunta-Sepot (38)+33:46Jaakko Mkel15:06
    46FINLammin Ski (182)+35:40Elina Jouppi16:55
    47FINHmeenlinnan Suunnistajat (119)+36:26Mikko Virtanen14:20
    48RUSMile-Sport o-club 2 (156)+36:43Artem Shliakov12:39
    49FINLapuan Virki 2 (86)+36:44Jaakko Sorvisto12:13
    50FINOriveden Ponnistus (19)+36:47Valtteri Ylinen14:30
    51FINIkaalisten Nouseva Voima (40)+36:50Juuso Vstil13:12
    52FINVehkalahden Veikot - Mi Y (80)+38:44Joonas Notkola14:03
    53FINValkeakosken Haka 2 (88)+38:50Juha Simola14:21
    54FINRasTiimi (107)+39:56Jukka Povelainen15:04
    55FINKuopion Suunnistajat (25)+40:13Sami Hyvnen12:46
    56FINPihkaniskat (59)+40:23Ville Lindfors17:05
    57FINKalevan Rasti (79)+40:36Aaro Asikainen14:26
    58FINLahden Suunnistajat -37 (101)+41:29Jussi Valonen22:40
    59FINKokemen Kova-Vki (120)+41:29Jaakko Seppl15:25
    60SWEHagaby GoIF 2 (70)+43:14Johan Persson12:42
    61FINTampereen Pyrint 4 (69)+43:30Eero Moilanen15:07
    62FINVakka-Rasti (85)+44:17Juhani Penttil13:52
    63FINRajamen Rykmentti 2 (178)+44:18Joonas Heiskanen13:56
    64FINKymin Suunnistajat Y (155)+46:33Kaarle Pieninkeroinen15:27
    65FINJalasjrven Jalas Y (63)+47:53Valtteri Anttila15:31
    66FINKyrs-Rasti (76)+48:44Tuukka Rajamki17:47
    67FINMynmen Suunnistajat -52 2 (109)+49:57Juuso Elo18:52
    68FINJalasjrven Jalas Y (55)+50:14Jussi Laurila11:47
    69FINIF Femman 2 (93)+50:14Jens Jern12:42
    70FINJoutsenon Kullervo - SKV Y (34)+50:50Antti Myllrinen12:24
    71FINPohjois-Satakunta (84)+50:52Jaakko Juura13:22
    72FINVallan Suunta - EKU Y (158)+51:37Juho Koota13:03
    73ESTIlves (87)+52:11Riho Taba11:17
    74FINKajaanin Suunnistajat (67)+53:13Lauri Leinonen15:43
    75FINIitin Pyrint Y (132)+53:18Aapo Laiho11:14
    76FINSuunta Jurva Y (113)+54:23Tuomo Tamminen15:34
    77FINSuunta-Sepot 2 (92)+55:09janne Apiainen14:01
    78FINLynx 3 (108)+55:09Atte Hackman13:15
    79FINKeuruun Kisailijat (125)+55:15Peter Virkalahti17:06
    80SWEOK Tisaren 3 (170)+55:17Anders Borg13:23
    81FINRasti-Jussit 2 (127)+57:17Arttu Pulli12:47
    82FINHankasalmen Hanka - Han Y (89)+59:22Vesa Hytnen13:00
    83FINKoskelankyln Riento - Y (184)+59:34Jaakko Mikkonen13:14
    84FINKuhmon Peurat (61)+1:00:19Mikko Hyvnen14:04
    85FINIF Brahe (31)+1:00:21Jon Sjholm14:21
    86ESTOK Vru 2 (181)+1:00:29Urmas Aasa15:50
    87FINRasti-Saimaa (44)+1:01:26Antti-Ville Korhonen15:20
    88FINLappeen Riento (96)+1:02:53Ilkka Torniainen13:32
    89FINKangasala SK 2 (116)+1:03:31Kaisa Toivonen19:45
    90FINAngelniemen Ankkuri 2 (172)+1:04:17Veijo Isojunno12:57
    91FINEspoon Suunta 2 (129)+1:05:37Lauri Peltonen14:39
    92FINLahden Alue Y (97)+1:08:01Paavo Leinonen12:24
    93FINTampereen Pyrint 5 (124)+1:08:36Aki Rautio22:26
    94FINRastiketut (90)+1:08:40Reija Vartiamki15:08
    95FINSavon Suunta (78)+1:08:43Ari Saavalainen15:03
    96FINEura-Kauttuan Urheilijat (134)+1:08:59Miika Teini23:01
    97FINKrkln Kisa-Veikot (77)+1:09:34Matias Nurminen15:55
    98FINSomeron Esa (74)+1:09:39Juho Juote13:59
    99FINPihkaniskat 3 (65)+1:09:58Jere Weltner14:58
    100FINIF Sibbo-Vargarna 2 (95)+1:11:45Benjamin Mansner16:09
    101FINNavi - Raja-Karjalan Su Y (149)+1:12:58Pajunen Jere12:18
    102FINSuunta-101 2 (162)+1:19:17Juho-Veikko Hytnen12:09
    103FINYlistaron Kilpa-Veljet (43)+1:19:59Paavo Istolahti19:59
    104FINPaimion Rasti 2 (111)+1:20:02Aleksi Toivola15:18
    105FINHauhon Sisu (64)+1:21:11Arto Kuivaniemi24:07
    106FINLaitasaaren Veto (91)+1:21:50Milla Lotvonen23:09
    107FINSSL Isot oravat (30)+1:23:24Petteri Khri12:38
    108FINKangasala SK 4 (163)+1:23:31Lauri Mkinen16:03
    109FINKuortaneen Kunto (138)+1:23:35Juho Yli-Kaatiala16:50
    110FINIF Sibbo-Vargarna 3 (137)+1:25:04Tobias Martin15:11
    111FINMynmen Suunnistajat -52 3 (133)+1:25:45Atte Jrvinen17:55
    112FINVakka-Rasti 2 (128)+1:26:01Kai Koistinen15:12
    113FINKangasala SK 3 (166)+1:26:53Anna Salmi19:19
    114FINSK Pohjanthti Y (110)+1:26:57Matti Kivel11:28
    115FINNavi Y 2 (174)+1:27:02Lahti Miika12:16
    116FINSuunta-Veikot (115)+1:27:26Petri Koskela16:20
    117FINIF Sibbo-Vargarna - KSF Y (157)+1:30:54Lukas Lindberg24:11
    118FINKeravan Urheilijat 2 (99)+1:31:19Ilkka Juutilainen12:34
    119FINHiisirasti - Vallan Suu Y (175)+1:31:52Simo Marila12:38
    120FINPihkaniskat 2 (75)+1:31:53Margers Kietis13:05
    121FINKoo-Vee 3 (146)+1:33:56Kimmo Leppnen15:17
    122ESTIlves 2 (183)+1:37:16Vahur Teppan13:26
    123FINIK Kronan (142)+1:37:55Jonathan Byggmstar15:04
    124FINPohjankyrn Rasti 3 (145)+1:37:58Juha Hr14:23
    125FINOriveden Ponnistus 2 (82)+1:45:27Mika Kinnunen10:54
    126FINIF Femman 3 (130)+1:46:44Jonathan Wiik20:52
    127FINRajamen Rykmentti 3 (176)+1:46:46Anssi Parkkinen17:21
    128FINJmsn Retki-Veikot 2 (104)+1:46:57Niina Taimisto17:33
    129FINKeuruun Kisailijat 2 (161)+1:49:32Ari Aalto21:38
    130FINPohjois-Satakunta 2 (179)+1:49:33Jukka Tuomisto27:38
    131FINKangasniemen Kalske (100)+1:50:53Hannu Tiusanen25:07
    132FINOK Raseborg (136)+1:51:20Arvid Lnnberg18:16
    133FINDelta 3 (81)+1:53:02Tuomo Laine10:33
    134FINKokkolan Suunnistajat 2 (83)+1:53:18Esa Hongell10:28
    135FINLuumen Rasti (112)+1:54:28Juho Hmlinen21:22
    136FINPaimion Rasti 3 (154)+1:56:22Ville Saarinen15:50
    137RUSNorthern Wind - Mile-Sp Y (164)+2:00:23Evgeny Rylov15:23
    138FINKoo-Vee 4 (169)+2:02:42Arttu Lehtovaara19:15
    139FINSotkamon Jymy (186)+2:04:30Joni Kemppainen17:21
    140FINOK Botnia 2 (150)+2:06:33Tommy backa12:17
    141FINKuopion Suunnistajat 2 (131)+2:08:23Lari Jetsonen36:55
    142FINRasti-Pielinen - Kaleva Y (177)+2:09:41Oskari Heiskanen11:13
    143FINKyrs-Rasti 2 (123)+2:13:36Ville Kallioniemi15:17
    144FINIF Sibbo-Vargarna 4 (153)+2:22:38Oscar Wiik24:54
    145FINDelta 4 (173)+2:23:23Ville Luoma11:20
    146FINLounais-Hmeen Rasti 2 (71)+3:00:22Janne Rantanen12:50
    147FINKuopion Suunnistajat 3 (148)+3:20:35Antti Kivivuori15:18
    148FINKarkki-Rasti (141)+4:42:38Jani Flaaming24:19