jukola.com

    Nuorten Jukola 2011

    Stllningen i budkavle 4. etapp Vxling 2,3 km

    1FINTampereen Pyrint (12)1:31:51Teemu Eerola14:58
    2FINHelsingin Suunnistajat (1)+1:48Topi Syrjlinen14:06
    3FINDelta (13)+3:38Tuomas Puputti16:05
    4FINMS Parma (4)+3:43Akseli Ruohola15:22
    5NORNydalens SK (31)+4:43Gjermund Halden16:09
    6RUSNord West (6)+5:08Vitaliy Fedorov15:27
    7FINHelsingin Suunnistajat 2 (8)+5:50Anton Salmenkyl15:39
    8FINKoovee (3)+6:15Jaakko Skog16:32
    9FINNavi (7)+6:42Anton Sihvonen16:19
    10FINSK Pohjanthti (9)+8:01Jere Pernu18:18
    11FINRastivarsat (19)+10:27Miska Tervala16:24
    12FINOunasvaaran Hiihtoseura (34)+10:42Niilo Ojanaho19:27
    13FINRajamen Rykmentti (22)+10:44Lauri Laajaniemi18:14
    14FINMntsln Urheilijat (42)+10:58Aaro Lampinen16:26
    15FINSK Vuoksi (99)+11:51Joose Lindroos17:12
    16FINHmeenlinnan Suunnistajat (44)+11:57Niko Kommio17:13
    17FINDelta 2 (59)+12:20Benjamin Tulonen17:06
    18FINIF Femman (21)+14:02Hannes Holmback22:23
    19FINNavi 2 (26)+15:40Eveliina Ahola20:10
    20FINUlvilan Ura (45)+16:16Ville Lahdenmki16:29
    21FINEspoon Suunta (72)+16:17Aapo Linjama17:58
    22FINKangasala SK (2)+16:27Erik Ahola20:41
    23RUSPolar Star (153)+16:48Evgeny Pankratov21:05
    24FINVehkalahden Veikot (14)+18:14Samu Takanen18:43
    25RUSKuzmolovo 110 (30)+18:14Sergey Tyulenev20:03
    26FINKouvolan Suunnistajat (17)+19:10Joona Tynys15:21
    27FINYl-Savon Rasti (80)+19:15Roni-Ville Rissanen17:47
    28FINMS Parma 2 (24)+19:20Konsta Piironen19:25
    29FINTuusulan Voima-Veikot (18)+19:23Teemu Lehtoranta18:10
    30FINKangasala SK 2 (20)+19:34Mikko Kemppi18:11
    31FINLahden Suunnistajat -37 (35)+19:48Verneri Suhonen18:34
    32FINOK Orient (27)+20:37Emil Sevelius20:36
    33FINRasti-Lukko (39)+21:26Veikka Annila21:51
    34FINSK Vuoksi 2 (131)+21:27Aapo Tonder25:27
    35FINTampereen Pyrint 2 (16)+23:11Jonne Pitknen18:02
    36FINKymin Suunnistajat (100)+23:11Antti Vyrynen17:43
    37FINTuusulan Voima-Veikot 2 (89)+23:56Emmi Korhonen21:00
    38FINAngelniemen Ankkuri (51)+25:52Joona Kirmula19:02
    39FINSuunta Jyvskyl 2 (40)+26:10Paulus Sulkula16:25
    40FINLaitasaaren Veto (64)+26:13Veera Stenius24:54
    41FINOunasvaaran Hiihtoseura 2 (126)+26:19Konsta Mtt21:20
    42FINRasTiimi (43)+26:34Samuel Eskelinen24:05
    43FINKuopion Suunnistajat (11)+26:37Mikko Lavi21:19
    44FINTurun Suunnistajat (5)+26:43Eero Heinonen15:58
    45FINHelsingin Suunnistajat 4 (65)+27:14Johannes Louhi20:49
    46RUSNord West 2 (28)+27:32Daniil Melnitskiy21:47
    47FINSuomusjrven Sisu - Rasti Y (79)+27:32Esa Sarkimo19:48
    48FINPellon Ponsi (85)+27:37Antti Saarela19:42
    49FINNrpes OK (141)+27:42Jesper Snickars22:01
    50FINHiisirasti (57)+27:44Roope Ruuhiala22:32
    51FINPihkaniskat - KSK Y (32)+27:48Aleksi Sorsa17:56
    52FINKalevan Rasti (63)+27:51Tuomas Jeskanen20:58
    53FINHelsingin Suunnistajat 3 (54)+30:02Juuso Lampinen17:53
    54FINHmeenlinnan Suunnistajat 2 (95)+30:04Juho Elovaara17:52
    55FINKeuruun Kisailijat (61)+30:10Oskari Alamki22:27
    56FINAlatPi-LnRa-S-2000 (149)+31:01Mauri Holopainen21:10
    57FINTampereen Pyrint 3 (101)+31:42Juha Lilja20:42
    58FINLapuan Virki (46)+31:53Matti Herttua18:18
    59FINVaasan Suunnistajat (82)+32:23Miika Nurmi17:04
    60FINKouvolan Suunnistajat 2 (60)+33:06Valtteri Ptri16:39
    61RUSKuzmolovo 110 2 (119)+33:08Roman Noskov16:03
    62FINLappeen Riento (23)+33:25Antti Nurmi23:36
    63FINKoovee 2 (25)+33:26Akseli Ketola18:03
    64FINMntsln Urheilijat 2 (140)+34:21Hanna-Mari Saalo22:59
    65FINKajaanin Ammattikorkeakoulu (130)+35:25Risto Airaksinen19:14
    66FINRasti-Jussit (62)+35:34Niko Hemminki24:53
    67FINSK Pohjanthti 2 (53)+35:59Jere Nissinen19:09
    68FINKangasala SK 3 (47)+36:12Jeremias Joutsensaari19:02
    69FINRastivarsat 3 (104)+36:16Lauri Leirimaa19:25
    70FINPaimion Rasti (50)+37:04Ilari Korsimo20:21
    71FINRaKaS-LuuRa Y (137)+37:10Joonas Huuhko17:21
    72FINTurun Suunnistajat 2 (37)+37:40Ville Kinnala21:12
    73FINKuopion Suunnistajat 2 (123)+37:55Annika Kirvesmies21:16
    74FINValkeakosken Haka (97)+37:59Jani Nurminen21:47
    75FINKaustisen Pohjan-Veikot (52)+38:47Mikko Pajukangas19:07
    76FINKokkolan Suunnistajat (48)+38:57Lauri Koivumki19:06
    77FINKankaanpn Suunnistajat (66)+39:53Joni Satama31:00
    78FINRastiketut (91)+40:09Iiro Kaitola20:40
    79FINVehkalahden Veikot 2 (81)+40:15Miro Seppl23:40
    80FINEspoon Suunta 2 (78)+40:20Miika Vehmas22:10
    81FINLounais-Hmeen Rasti (69)+40:24Aleks Hiidenhovi22:40
    82FINNavi 3 (68)+41:05Iiro Kurttila25:17
    83FINKuhmon Peurat Y (139)+41:48Tommi Hrknen17:35
    84FINOK Raseborg (75)+41:56Linus Westerlund17:23
    85FINSK Pohjanthti - Iisu Ou Y 4 (150)+43:16Eemeli Kokkonen26:04
    86FINHyvinkn Rasti (151)+43:55Ville Tiljander19:45
    87FINPudasjrven Urheilijat (71)+44:02Taneli Hrknen24:15
    88FINKoovee 3 (56)+44:06Eetu Pohja17:19
    89FINTampereen Pyrint 4 (102)+44:10Ossi Jrvinen17:47
    90FINRastivarsat 2 (86)+45:42Ella Immonen24:40
    91FINPohjankyrn Rasti (107)+47:16Juha-Pekka Ollikkala30:02
    92FINRasti-Kurikka (38)+47:16Mikko Mnnist23:00
    93FINIkaalisten Nouseva-Voima (90)+47:46Teemu Oksanen23:34
    94FINRastikarhut 2 (145)+48:35Tatu Huhtala24:21
    95FINTampereen Pyrint 6 (129)+50:05Antti Paasi23:11
    96FINDelta 3 (103)+50:15Vesa Lahtinen26:04
    97FINIK Falken (94)+50:34Kasper Ena26:06
    98FINSotkamon Jymy (92)+50:35Arttu Lukkari22:27
    99FINOK Botnia (105)+50:36Axel Auren22:55
    100FINIF Sibbo-Vargarna (33)+50:46Joonatan Lehtonen22:43
    101FINAngelniemen Ankkuri 2 (132)+50:46Niklas Rontu26:28
    102FINOulaisten Huima - Ylivies Y (111)+53:03Veeti Jumeri28:45
    103FINIsot Hipot (83)+53:22Jarmo Munck24:56
    104FINRasti-Lukko 2 (113)+54:09Pyry Ruusunen24:29
    105FINKortesjrven Jrvi-Veikot (77)+54:27Iida Mntyl30:40
    106FINTampereen Pyrint 5 (110)+54:48Ella Hyvrinen22:58
    107FINKangasniemen Kalske (36)+55:32Juho Varkoi39:25
    108FINPuolangan Ryhti Y (133)+57:50Veeti Nissinen24:18
    109FINHauhon Sisu - HlS Y (55)+58:05Jaakko Kleemola24:44
    110FINOK Botnia 2 (154)+58:53Andre Rnnqvist23:11
    111FINSuunnistajapankki Y (155)+58:56Teemu Anttila19:57
    112FINLnsi-Lavian Loiske (112)+58:59Tommi Kukkula20:46
    113FINLapuan Virki Y 2 (116)+59:23Valtteri Niska20:03
    114FINLynx 2 (120)+59:24Henrik Asklf22:29
    115FINVaasan Suunnistajat 2 (142)+59:52Anni Muhonen24:06
    116FINKangasala SK 4 (98)+1:00:09Kimmo Kontio20:21
    117FINOlavin Rasti - JuvU Y (136)+1:00:14Veikka Liljestrm28:17
    118FINOK Orient 2 (93)+1:00:23Anton Kulju33:19
    119FINVehkalahden Veikot - VeVe Y 3 (124)+1:01:26Samu Pylvninen28:30
    120FINIF Femman 2 (128)+1:01:48Lukas Enlund22:51
    121FINPohjois-Satakunta (127)+1:03:03Atte Isolhteenmki23:12
    122FINRajamen Rykmentti 2 (29)+1:04:12Pyry Seppl19:32
    123FINHaapaveden Urheilijat Y (58)+1:04:22Tuomas Ranto31:21
    124FINLahden Suunnistajat -37 2 (144)+1:05:10Oskari Arvela25:28
    125FINKuopion Suunnistajat 3 (147)+1:07:13Elias Sopo29:27
    126FINKokkolan Suunnistajat 2 (125)+1:07:36Mikko Poutanen21:37
    127FINYlistaron Kilpa-Veljet (109)+1:08:33Teemu Kaksonen21:04
    128FINTurun Suunnistajat 3 (73)+1:10:05Saku Valkila25:49
    129FINEspoon Akilles - Espoon A Y (118)+1:10:09Tuomas Uusitalo22:20
    130FINMntsln Urheilijat 3 (152)+1:10:55Laura Kylml26:08
    131FINRiihimen Suunnistajat (74)+1:14:17Angela Nurmi34:38
    132FINKangasniemen Kalske 2 (138)+1:14:19Nea Liikanen49:11
    133FINMS Parma 3 (87)+1:14:34Niklas Ekstrm27:26
    134FINKiimingin Urheilijat (76)+1:15:35Akseli Jurvakainen42:11
    135FINSaarijrven Pullistus (88)+1:16:59Petra Heinnen49:35
    136FINSolf IK (84)+1:17:51Sofia Haglund24:37
    137FINIF Brahe - IFMinken Y (122)+1:19:00Emil Johansson40:30
    138FINHaukiputaan Heitto Y (67)+1:21:08Jouko Tienhaara36:35
    139FINNavi 4 (115)+1:21:44Santeri Kanerva21:50
    140FINIF Sibbo-Vargarna 2 (146)+1:25:59Rasmus Svedberg35:00
    141FINKalevan Rasti Y 2 (121)+1:26:28Markus Simonen21:14
    142FINKoovee 4 (108)+1:30:14Lauri Ketola22:27
    143FINSK Pohjanthti 3 (106)+1:34:09Essi Karjalainen25:02
    144FINYlivieskan Kuula - Nuoret Y (96)+1:34:13Arttu Immonen33:59
    145FINHyvinkn Rasti - HyRa-Pe Y 2 (114)+1:47:22Joonas Ojanen44:59
    146FINValkeakosken Haka - Tampe Y 2 (143)+2:00:37Anniina Halonen29:50
    FINLynx (15)diskVille Rehn(21:23)
    FINIF Sibbo-Vargarna - OK77 Y 3 (148)diskNiko Vaenerberg(28:49)