jukola.com

    Kangasala-Jukola 2019, Jukolan Viesti

    Stllningen i budkavle 4. etapp mellantid 5,9 km

    < Frra 200 Alla Nsta 200 >
    101FINSuunta-Sepot (176)+52:31Markus Vainiomki51:08
    102FINEspoon Suunta (45)+52:31Benjamin Lamberg51:17
    103FINTampereen Pyrint 3 (80)+52:58Jarkko Laine45:40
    104SWEIFK Liding SOK 2 (49)+53:23Simon Navratil45:53
    105FINHmeenlinnan Suunnistajat (73)+53:50Ville Laakso46:14
    106FINJmsn Retki-Veikot (118)+53:51Aarni Ronkainen44:10
    107FINLynx 2 (121)+53:56Marko Nrv45:47
    108NORAsker SK (547)+54:00Axel Hoveid1:00:08
    109SWEBergnsets AIK (131)+54:09Filip Saln55:00
    110SWEGvle OK (103)+54:20Patrik Svedberg49:31
    111SWEOK Ravinen 2 (77)+55:58Assar Hellstrm44:25
    112FINKouvolan Suunnistajat (87)+56:11Joona Tynys49:49
    113SWESundbybergs IK (204)+56:36Jonatan Sthl56:12
    114FINHelsingin Suunnistajat 3 (150)+57:58Ville Lampinen49:17
    115SWEUlricehamns OK (202)+58:15Gustav Eklf47:36
    116FINKokkolan Suunnistajat (126)+58:24Mikko Poutanen47:20
    117SWEIFK Moras OK 3 (158)+58:27Jegor Kostylev47:08
    118SWEOK Ravinen 3 (166)+58:32Olle Kallur51:45
    119LATOK Ogre (110)+58:35Nauris Neimanis47:44
    120NOR1664 AKP Jagers (318)+58:45Asgeir Bakken Rognstad58:43
    121FINHiisirasti 2 (157)+59:40Ville Sabel51:57
    122SWEGteborg Majorna OK 2 (81)+59:51Mattis Hallberg53:31
    123FINRasti-Kurikka (113)+1:00:00Jussi Uitto52:21
    124SWEOK Hllen 2 (255)+1:00:01Karl Lundin48:46
    125NOROppsal orientering (120)+1:02:22Sindre Nordhagen52:17
    126FINNavi 2 (211)+1:03:37Jouni Nyknen1:01:16
    127CZETesla Brno CZE (1038)+1:03:56Jan Sedlar1:04:19
    128SWESkogslparna (165)+1:04:36Jonas Bystrm59:19
    129SWETullinge SK 2 (246)+1:04:44Tintin Karlberg51:12
    130SUICA Ros (682)+1:04:56Antoine Vullioud46:38
    131SWELinkpings OK 2 (270)+1:04:58Olof Ljunggren52:41
    132FINIF Brahe (194)+1:04:59Peter Johansson53:28
    133NORIL Koll (890)+1:05:01Einar Tommelstad55:20
    134FINSK Uusi (144)+1:05:02Matti Kallio58:48
    135FINKoovee 3 (128)+1:06:28Jani Myllrinen59:04
    136FINSuunta Jyvskyl (60)+1:07:35Vesa Klemettinen45:40
    137SWEIFK Gteborg 4 (371)+1:07:48Henrik Eliasson59:13
    138FINIF Femman (92)+1:07:50Staffan Jrn56:11
    139SWEIFK Moras OK 2 (83)+1:08:11Per Holm1:03:20
    140FINIlmavoimat (205)+1:08:17Konsta Mehto51:14
    141FINAngelniemen Ankkuri 2 (115)+1:08:18Mikko Lindberg52:11
    142FINAnttolan Urheilijat (89)+1:08:22Arto Lilja53:23
    143SWEOK Roxen (941)+1:08:35Emil Rankka48:50
    144NORs-NMBU Orientering (949)+1:08:39Vegard Fiane Pedersen57:38
    145FINKoovee 4 (206)+1:09:16Oliver Schle51:59
    146FINSK Pohjanthti (86)+1:09:36Jussi Parkkinen58:11
    147FINEspoon Suunta 2 (122)+1:10:08Kristian Bostrm51:29
    148BLRNemiga-Nord (99)+1:10:15Sirozha Rogalevich-Rogalik49:50
    149IRLDublin Mountain Club (822)+1:10:16Cillin Jornet59:13
    150FINPellon Ponsi (104)+1:10:19Janne Hkkinen48:49
    151LTUAzuolas (146)+1:10:25Viktoras Staisiunas49:39
    152FINOK Trian 2 (125)+1:10:28Otto Sund52:09
    153SUIOLV Baselland 2 (96)+1:11:22Katja Gygax1:04:51
    154NORIL Tyrving 3 (1258)+1:11:23Kristine Fjeldbo54:36
    155SWEEksj SOK 2 (189)+1:11:29Lukas Novak46:28
    156NORNight Hawk 2 (1179)+1:11:30Grunde Isakstre1:07:24
    157NORNydalens SK 4 (1963)+1:11:45Anders Bjergaard50:41
    158SWEKFUM rebro OK (135)+1:12:00Linus Malm1:27:49
    159FINSotkamon Jymy (114)+1:12:01Miko Hrknen52:56
    160FINIkaalisten Nouseva-Voima 3 (408)+1:12:01Antti Alppi48:37
    161FINAngelniemen Ankkuri 3 (244)+1:12:14Janne Nurminen51:42
    162FINMS Parma 4 (218)+1:12:24Aleks Hiidenhovi47:11
    163FINPaimion Rasti 3 (88)+1:13:19Eelis Axelin52:47
    164SWEJrflla OK (227)+1:13:28Niklas Svensson54:44
    165FINHiidenkiertjt 5 (169)+1:13:33Panu Piiparinen58:15
    166SWEResultat AB (74)+1:13:58Martin Johnsson1:06:57
    167FINMS Parma 3 (177)+1:14:03Wille Laitamki44:29
    168SWEOK Landehof (236)+1:14:07Nils Krle58:00
    169FINRaja-Karjalan Suunnistajat (234)+1:14:33Sampsa Lintunen57:51
    170LATOK Kapa (148)+1:14:43Aigars Leiboms1:02:08
    171FINVehkalahden Veikot 2 (102)+1:14:46Matti Suutari45:35
    172SWEOK Sdertrn (106)+1:15:03Mattias Ivarez52:10
    173RUSOrienta Moscow Compass (124)+1:15:10Alex Minakov1:13:57
    174FINHauhon Sisu (223)+1:15:20Esa Kuivaniemi1:04:29
    175FINRastikarhut (312)+1:16:25Elli Peltomki51:34
    176SWEKamratIdrottsfreningenKIF 2 (266)+1:16:37Linda Sjgren1:00:04
    177SWEOK Linne 4 (253)+1:16:55Albin Bergkvist49:18
    178SWEJrla Orientering 2 (101)+1:17:09Anna Dahlgren-Rosn50:33
    179RUSKuzmolovo OS 2 (173)+1:17:14Aleksei Burago55:17
    180FINHelsingin Suunnistajat 8 (230)+1:18:37Mikko Savelainen51:39
    181SWEIF Hagen (362)+1:19:27Lars Holmberg1:01:36
    182FINLukkari-Jukola 10 (1975)+1:19:33Matti Koivisto1:01:11
    183CZEOOB Tj Turnov (788)+1:19:44Jindrich Korinek54:42
    184NORPorsgrunn OL (387)+1:20:27Alexander Repstad Storemyr1:08:24
    185SWETullinge SK 3 (345)+1:20:34Henrik Persson48:27
    186DENOK Pan rhus 2 (208)+1:20:38Henrik Markvardsen49:05
    187FINKouvolan Suunnistajat 2 (198)+1:20:42Juho Matikainen49:08
    188LTUMedeina (241)+1:21:34Orinimus Murenas1:03:55
    189SWELnghundra IF (107)+1:21:35Joakim Wigertz1:11:00
    190LATOK Meridians (163)+1:21:36Rihards Knets54:48
    191SWESnttringe SK 2 (439)+1:21:36Per Kallhauge1:01:15
    192SWEOK Denseln 2 (471)+1:22:39Jonny Karlsson1:11:59
    193NORFreidig SPK 2 (795)+1:22:45Jrgen Fiskum53:41
    194LATIK Auseklis (183)+1:22:47Karlis Stradins1:02:12
    195FINOK Raseborg (215)+1:22:56Leif Haajanen54:53
    196RUSNord West 2 (129)+1:23:14Kirill Gurlev55:38
    197ESTOK Plva Kobras (209)+1:23:22Arti Albert55:34
    198FINRasTiimi (220)+1:23:53Teemu Vedenp55:49
    199SWECentrum OK Stockholm (185)+1:24:21Jorrit Boekel53:44
    200FINEspoon Akilles 2 (288)+1:24:24Ville Nurmilaukas49:25
    201FINLahden Suunnistajat -37 4 (441)+1:24:27Juha Hirvonen53:22
    202FINEspoon Akilles (140)+1:24:40Eemi Vaherlehto1:07:40
    203FINHiidenkiertjt 3 (130)+1:25:00Vilho Loukkalahti45:22
    204SWEGotlands OF (192)+1:25:08Andreas Liljegren1:10:22
    205RUSNord West 3 (632)+1:25:30Aleksei Ivanov51:05
    206SUIOLC Kapreolo 2 (510)+1:27:14Andreas Haldi1:00:23
    207FINAsikkalan Raikas (283)+1:27:21Joona Lindroth59:34
    208ESTUrheilukauppa Duncan.fi (1863)+1:27:23Jrgen Einpaul52:54
    209NORKonnerud IL (242)+1:27:25Jenny Baklid1:07:23
    210NORBkkelagets SK 2 (147)+1:27:26Kristian Ruud54:25
    211RUSOrienta SKI-O (180)+1:27:28Egor Popov53:17
    212SWEOK Rodhen (188)+1:27:33John McLelland57:23
    213SUIOl Norska 2 (343)+1:27:43Bruno Haldemann1:07:07
    214FINKuopion Suunnistajat 2 (232)+1:27:53Jerry Hyvnen55:58
    215FINUrheilu Mehilinen (514)+1:27:55Ville Halonen1:01:00
    216FINJoutsenon Kullervo (186)+1:28:10Janne Kansonen1:00:08
    217SWEKamratIdrottsfreningenKIF (182)+1:28:12Rickard Olsson1:11:58
    218FINSK Vuoksi (261)+1:28:12Heikki Nenonen58:35
    219ITAAgored Bergamo (367)+1:28:31Edoardo Cortellazzi1:09:39
    220FINKymin Suunnistajat (171)+1:28:43Vin Kotro48:27
    221FINMaken Fitness Center (303)+1:29:04Miika Passila57:35
    222NORNTNUI 4 (712)+1:29:11Espen Samuelsen Skiri53:40
    223FINSonkajrven Pahka (317)+1:31:41Ossi Hyttinen1:01:50
    224FINPihkaniskat (212)+1:31:44Jari Kahiala55:06
    225FINKankaanpn Suunnistajat (259)+1:31:46Juho Tuominen59:38
    226FINEspoon Suunta 5 (355)+1:31:53Harri Karjalainen52:24
    227FINLahden Suunnistajat -37 3 (235)+1:32:22Teemu Niskanen51:33
    228FINSK Pohjanthti 2 (233)+1:32:33Severi Simil1:03:16
    229FINSuunta Jyvskyl 2 (200)+1:32:46Konsta Sipilinen52:02
    230NORHeming Orientering (187)+1:32:52Ferdinand Fremming1:07:56
    231FINAuringonlaskun Ratsastajat (696)+1:33:01Tuukka Turkka55:59
    232SUIVogulisi Team ThunHondrich (1056)+1:33:32Silvio Zahnd59:04
    233DENFarum-Tisvilde OK (207)+1:33:44Tim Falck Weber56:26
    234SUIBussola OK (154)+1:33:49Markus Hintermann1:02:17
    235NORTrollelg (174)+1:34:09Roar Skulbrstad1:05:05
    236SWESders-Tyres (267)+1:34:38Niklas Wrane54:50
    237RUSALKO-STOP (217)+1:34:41Andrei Petuhov54:22
    238SWESdertlje Nykvarn Orienter 3 (190)+1:34:53Henrik Willamo1:00:06
    239SWEDomnarvets GoIF (1072)+1:35:16Stefan Jonsson53:08
    240RUSPeterhof (1961)+1:35:23Daniil Pyankov53:55
    241NOREnga (264)+1:35:28Stein Blomseth1:05:49
    242NOREmblem IL (379)+1:35:30Christer Jensen1:01:30
    243FINTio Rttens Mn (419)+1:35:54Tuomas Ojanen56:55
    244ESPCatalonia Team (162)+1:36:00Sergi Oliveras52:26
    245FINKokkolan Suunnistajat 2 (331)+1:36:00Paavo Rantala54:03
    246FINSiilin Rasti (195)+1:36:03Markus Prsti1:03:50
    247FINVaajakosken Ter 2 (91)+1:36:04Katja Sorri1:10:44
    248FINVihtavuoren Pamaus (222)+1:36:08Antti Turpeinen48:35
    249LATOZONS OK (178)+1:36:17Janis Zaharans1:07:01
    250FINLappeen Riento 2 (224)+1:36:21Matti Huttunen57:57
    251FINKarkki-Rasti (407)+1:36:26Aleksi Koskikallio1:02:37
    252SWESundsvalls OK (275)+1:36:27Gustav Fraenell1:01:16
    253FINLynx 3 (238)+1:36:29Karim Mbembela59:54
    254SWEFK Gingarna (254)+1:36:41Hkan Axelsson1:04:54
    255SWETby OK (201)+1:36:50Marcus Ekman1:02:25
    256FINEspoon Suunta 4 (262)+1:37:01Otso Pajuoja56:20
    257FINRasti 88 (226)+1:37:10Timo Jaarinen1:01:31
    258SWEKping-Kolsva OK (342)+1:37:16Cristian Larsson1:00:56
    259ESTOK Vru (210)+1:37:34Sixten Sild1:06:37
    260NORNight Hawk (967)+1:37:49Christian Fredrik Borg51:54
    261FINTurun Suunnistajat 3 (672)+1:37:59Leevi Rntynen57:19
    262NORBysen IL (248)+1:38:02Torgeir Aune55:41
    263SWEOK Tisaren 2 (164)+1:38:21Christoffer Andersn56:50
    264NORGanddal IL (378)+1:38:22yvind Lamark1:07:06
    265LTUArboro OK (181)+1:38:34Anna Freimane1:10:48
    266SWEVsters SOK (506)+1:38:52Sixten Trnqvist1:11:20
    267FINLynx 4 (321)+1:38:53Jussi Putkonen1:00:37
    268SWEFinspngs SOK (156)+1:38:57Thorsten Svensson1:01:42
    269NORLillomarka OL 2 (159)+1:39:22Arne Dybdahl59:23
    270NORNydalens SK 3 (307)+1:39:48Per Sandberg1:10:33
    271FINUlvilan Ura (272)+1:40:41Oskari Palomki1:08:23
    272FINSuomusjrven Sisu (350)+1:40:53Kaj Raute57:48
    273SWEIFK Ume 2 (228)+1:40:55Jan Johansson53:02
    274FINRajamen Rykmentti 2 (117)+1:41:09Antti Paasikoski1:08:34
    275FINOK77 2 (134)+1:41:11Jesper Donner54:04
    276RUSBlack Sea OK 2 (269)+1:41:13Anna Derzavina1:15:35
    277FINOlavin Rasti (247)+1:41:14Antti Turkki58:53
    278FINKalevan Rasti 5 (482)+1:41:23Brje Vartiainen1:06:40
    279FINHelsingin Suunnistajat 7 (219)+1:41:27Aapo Summanen55:42
    280FINVetelin Urheilijat (306)+1:41:30Oskari Rannila1:14:29
    281RUSLeader PTZ (922)+1:41:33Denis Potapov53:06
    282RUSMEPhI (276)+1:42:06Aleksey Ermachenkov1:06:29
    283FINKalajoen Junkkarit (297)+1:42:08Kalle Junnikkala53:34
    284FINIF Femman 2 (191)+1:42:15Michael Torrkulla58:07
    285FINOK Botnia (326)+1:42:21Bernt Slotte1:02:43
    286FINHiiltomiehet (268)+1:42:24Emil Koskinen1:06:38
    287NORStavanger Orienteringsklubb (522)+1:42:24Nils John Vestl1:09:22
    288SWEUme OK (319)+1:42:41Rasmus Eriksson55:20
    289FINTuupovaaran Sepot (539)+1:42:44Eeva Rautanen1:13:12
    290FINJuuan Apteekki (302)+1:43:57Vitalijus Petrulis52:24
    291FINKuopion Suunnistajat 3 (580)+1:43:59Pekka Lng1:07:56
    292SWENykpings OK 2 (592)+1:44:17Odin Ek56:17
    293FINVehkalahden Veikot 3 (277)+1:44:20Aaro Takanen53:05
    294FINKouvolan Suunnistajat 4 (249)+1:44:36Vesa Tuviala55:17
    295NORIF Sturla (550)+1:44:57Joachim Knudsen53:30
    296FINSuonenjoen Vasama (508)+1:44:57Ville Tiitinen54:22
    297FINEspoon Suunta 3 (193)+1:44:57Daniel Rautio1:07:20
    298FINTosta Lhtee-Team (179)+1:45:06Mikko Viitamki52:28
    299NOROK Moss (570)+1:45:11Sondre Ladim56:52
    300FINIK Falken (258)+1:45:22Hannes Kullman1:01:24
    < Frra 200 Alla Nsta 200 >