jukola.com

    Nuorten Jukola 2003

    Stllningen i budkavle 7. etapp mellantid 5,3 km

    1SWEOK Tisaren (4)2:38:53Pelle kerberg30:24
    2FINHiisirasti (10)+3:36Jussi Simula28:48
    3FINLynx (1)+6:00Aapo Leskinen32:18
    4FINTurun Suunnistajat (9)+6:36Aleksi Mattila29:20
    5FINRajamen Rykmentti (21)+6:38Pyry Niemi31:51
    6RUSNorthern Wind (53)+6:53Pavel Kalaidin31:41
    7FINRasti-Lukko (18)+11:21Saku Ylijoki29:50
    8FINRastikarhut (23)+11:24Timo Jukkola29:32
    9FINValkeakosken Haka (32)+11:36Jussi Nurminen36:26
    10FINDelta (5)+11:39Janne Heikka30:16
    11FINSK Pohjanthti (24)+11:41Janne Harju29:50
    12FINKokkolan Suunnistajat (27)+11:41Jaakko Kattilakoski30:15
    13FINKeravan Urheilijat (29)+12:52Hannu Airila27:40
    14FINAngelniemen Ankkuri (12)+13:55Jussi Laakkio31:25
    15SWEHagaby GoIF (3)+14:38Anton Blomgren33:27
    16FINIF Femman (2)+15:43Robin Bckstrm31:21
    17FINPohjankyrn Rasti (8)+15:56Panu Heiska34:12
    18RUSMile-Sport o-club (41)+16:07Alexey Zemliakov30:48
    19FINKangasala SK (50)+17:14Jukka Pekka Prssinen34:46
    20FINLounais-Hmeen Rasti (17)+21:32Antti Kuusela32:15
    21FINEspoon Suunta (54)+21:36Antti Paasikoski39:13
    22ESTOK Plva Kobras (7)+22:21Alar Assor37:22
    23FINNavi (11)+23:30Olli-Pekka Koistinen30:30
    24FINRaja-Karjalan Suunnistajat (47)+23:41Tuomas Hapola35:00
    25FINLapuan Virki (6)+24:05Juuso Tuomaala30:54
    26FINHiisirasti 2 (13)+24:13Juho Uotila31:01
    27FINLiedon Parma (39)+24:14Lasse Suonp31:07
    28FINDelta 2 (160)+24:16Jarkko Saarinen30:53
    29FINJmsn Retki-Veikot (35)+25:22Kalle Rantala36:13
    30FINRasti-Jussit (15)+26:29Mikko Uitto33:14
    31FINMynmen Suunnistajat -52 (94)+26:50Antti Rauvola41:50
    32FINSuomusjrven Sisu (33)+27:03Iiro Linden37:53
    33RUSNorthern Wind 2 (66)+30:07Vladimir Sergeev37:09
    34FINTampereen Pyrint 2 (28)+30:11Jyri Ylikoski41:43
    35SWEStora Tuna IK (62)+32:45Andreas Nordfors42:05
    36FINLynx 2 (36)+32:48Mika Seppnen43:37
    37FINSK Savo (26)+33:05Timo Mhnen36:30
    38FINOK Botnia (20)+33:55Fredrik Hagstrm34:00
    39FINPaimion Rasti (48)+33:56Ville Kivel33:05
    40FINKymin Suunnistajat (56)+33:58Henrik Visnen40:16
    41SWEOK Tisaren 2 (46)+34:19Ivan Forsgren34:12
    42FINRasti-Nokia (57)+34:53Janne Leppnen41:53
    43FINLapuan Virki 2 (86)+36:49Jaakko Sorvisto31:00
    44FINIkaalisten Nouseva Voima (40)+36:56Juuso Vstil32:00
    45RUSMile-Sport o-club 2 (156)+36:58Artem Shliakov31:36
    46FINOriveden Ponnistus (19)+36:59Valtteri Ylinen33:24
    47FINSuunta-Sepot (38)+37:02Jaakko Mkel37:04
    48FINIF Sibbo-Vargarna (22)+39:37Mikael Ingman39:29
    49FINHmeenlinnan Suunnistajat (119)+42:35Mikko Virtanen39:11
    50FINTampereen Pyrint 3 (58)+43:40Joonas Julkunen46:39
    51FINLammin Ski (182)+43:44Elina Jouppi43:41
    52SWEHagaby GoIF 2 (70)+45:57Johan Persson34:07
    53FINRasTiimi (107)+50:14Jukka Povelainen44:04
    54FINTampereen Pyrint 4 (69)+50:16Eero Moilanen40:35
    55FINRajamen Rykmentti 2 (178)+50:19Joonas Heiskanen38:39
    56FINKalevan Rasti (79)+50:37Aaro Asikainen43:09
    57FINIF Femman 2 (93)+51:09Jens Jern32:19
    58FINValkeakosken Haka 2 (88)+51:25Juha Simola45:38
    59FINKuopion Suunnistajat (25)+52:20Sami Hyvnen43:35
    60FINPihkaniskat (59)+52:30Ville Lindfors47:54
    61FINJalasjrven Jalas Y (55)+53:48Jussi Laurila34:03
    62ESTIlves (87)+54:17Riho Taba32:05
    63FINIitin Pyrint Y (132)+54:17Aapo Laiho30:55
    64FINJoutsenon Kullervo - SKV Y (34)+54:20Antti Myllrinen34:36
    65FINPohjois-Satakunta (84)+54:35Jaakko Juura35:47
    66FINVakka-Rasti (85)+54:42Juhani Penttil42:59
    67FINKokemen Kova-Vki (120)+54:44Jaakko Seppl47:22
    68FINKymin Suunnistajat Y (155)+54:52Kaarle Pieninkeroinen42:28
    69FINJalasjrven Jalas Y (63)+56:22Valtteri Anttila42:42
    70FINVallan Suunta - EKU Y (158)+58:59Juho Koota39:07
    71FINMynmen Suunnistajat -52 2 (109)+1:00:08Juuso Elo47:45
    72FINVehkalahden Veikot - Mi Y (80)+1:00:13Joonas Notkola54:14
    73FINHankasalmen Hanka - Han Y (89)+1:01:40Vesa Hytnen34:00
    74FINSuunta-Sepot 2 (92)+1:01:59janne Apiainen39:33
    75FINKoskelankyln Riento - Y (184)+1:02:02Jaakko Mikkonen34:24
    76FINLynx 3 (108)+1:02:03Atte Hackman38:51
    77FINKajaanin Suunnistajat (67)+1:02:45Lauri Leinonen43:57
    78FINKyrs-Rasti (76)+1:05:10Tuukka Rajamki52:55
    79FINRasti-Saimaa (44)+1:06:17Antti-Ville Korhonen38:53
    80FINLappeen Riento (96)+1:06:40Ilkka Torniainen36:01
    81FINRasti-Jussit 2 (127)+1:06:56Arttu Pulli41:08
    82SWEOK Tisaren 3 (170)+1:07:22Anders Borg44:10
    83FINIF Brahe (31)+1:08:56Jon Sjholm41:38
    84FINKuhmon Peurat (61)+1:09:04Mikko Hyvnen41:31
    85FINEspoon Suunta 2 (129)+1:11:31Lauri Peltonen39:15
    86FINLahden Alue Y (97)+1:11:35Paavo Leinonen34:40
    87FINSavon Suunta (78)+1:16:07Ari Saavalainen41:09
    88FINRastiketut (90)+1:16:09Reija Vartiamki41:19
    89FINSuunta Jurva Y (113)+1:16:12Tuomo Tamminen56:05
    90FINLahden Suunnistajat -37 (101)+1:16:39Jussi Valonen1:16:32
    91ESTOK Vru 2 (181)+1:17:19Urmas Aasa51:22
    92FINKrkln Kisa-Veikot (77)+1:18:25Matias Nurminen43:28
    93FINSomeron Esa (74)+1:18:28Juho Juote41:30
    94FINNavi - Raja-Karjalan Su Y (149)+1:19:07Pajunen Jere37:09
    95FINAngelniemen Ankkuri 2 (172)+1:19:16Veijo Isojunno46:38
    96FINKeuruun Kisailijat (125)+1:20:16Peter Virkalahti1:00:49
    97FINTampereen Pyrint 5 (124)+1:20:18Aki Rautio52:50
    98FINSuunta-101 2 (162)+1:21:02Juho-Veikko Hytnen32:36
    99FINPihkaniskat 3 (65)+1:22:03Jere Weltner45:45
    100FINIF Sibbo-Vargarna 2 (95)+1:23:33Benjamin Mansner46:39
    101FINPaimion Rasti 2 (111)+1:24:38Aleksi Toivola38:36
    102FINSSL Isot oravat (30)+1:24:44Petteri Khri32:40
    103FINSK Pohjanthti Y (110)+1:28:38Matti Kivel31:51
    104FINYlistaron Kilpa-Veljet (43)+1:29:51Paavo Istolahti48:33
    105FINKangasala SK 2 (116)+1:30:27Kaisa Toivonen1:05:23
    106FINKangasala SK 4 (163)+1:32:47Lauri Mkinen44:01
    107FINPihkaniskat 2 (75)+1:33:27Margers Kietis33:21
    108FINHiisirasti - Vallan Suu Y (175)+1:34:21Simo Marila33:49
    109FINHauhon Sisu (64)+1:34:27Arto Kuivaniemi56:05
    110FINKuortaneen Kunto (138)+1:34:30Juho Yli-Kaatiala46:27
    111FINLaitasaaren Veto (91)+1:34:34Milla Lotvonen54:35
    112FINVakka-Rasti 2 (128)+1:36:21Kai Koistinen44:14
    113FINSuunta-Veikot (115)+1:36:36Petri Koskela44:12
    114FINEura-Kauttuan Urheilijat (134)+1:36:46Miika Teini1:09:30
    115FINKeravan Urheilijat 2 (99)+1:37:09Ilkka Juutilainen37:06
    116FINNavi Y 2 (174)+1:37:50Lahti Miika41:46
    117FINMynmen Suunnistajat -52 3 (133)+1:38:02Atte Jrvinen48:54
    118FINIF Sibbo-Vargarna 3 (137)+1:42:26Tobias Martin51:15
    119FINKoo-Vee 3 (146)+1:43:22Kimmo Leppnen43:25
    120ESTIlves 2 (183)+1:44:15Vahur Teppan39:07
    121FINOriveden Ponnistus 2 (82)+1:48:25Mika Kinnunen32:34
    122FINKangasala SK 3 (166)+1:48:34Anna Salmi59:42
    123FINDelta 3 (81)+1:53:37Tuomo Laine29:50
    124FINIK Kronan (142)+1:54:36Jonathan Byggmstar50:27
    125FINPohjankyrn Rasti 3 (145)+1:54:38Juha Hr49:45
    126FINKokkolan Suunnistajat 2 (83)+1:55:17Esa Hongell31:09
    127FINRajamen Rykmentti 3 (176)+1:58:31Anssi Parkkinen47:48
    128FINJmsn Retki-Veikot 2 (104)+1:58:57Niina Taimisto48:15
    129FINIF Femman 3 (130)+1:59:31Jonathan Wiik52:21
    130FINPohjois-Satakunta 2 (179)+2:04:22Jukka Tuomisto1:01:09
    131FINPaimion Rasti 3 (154)+2:04:40Ville Saarinen42:50
    132FINIF Sibbo-Vargarna - KSF Y (157)+2:05:02Lukas Lindberg1:17:01
    133FINOK Raseborg (136)+2:07:05Arvid Lnnberg52:43
    134FINKeuruun Kisailijat 2 (161)+2:09:33Ari Aalto1:00:21
    135RUSNorthern Wind - Mile-Sp Y (164)+2:09:45Evgeny Rylov43:27
    136FINLuumen Rasti (112)+2:09:48Juho Hmlinen55:24
    137FINOK Botnia 2 (150)+2:14:42Tommy backa39:08
    138FINRasti-Pielinen - Kaleva Y (177)+2:15:57Oskari Heiskanen36:11
    139FINKangasniemen Kalske (100)+2:16:10Hannu Tiusanen1:09:06
    140FINKoo-Vee 4 (169)+2:19:54Arttu Lehtovaara55:09
    141FINSotkamon Jymy (186)+2:20:31Joni Kemppainen52:04
    142FINKuopion Suunnistajat 2 (131)+2:23:06Lari Jetsonen1:10:20
    143FINDelta 4 (173)+2:29:51Ville Luoma36:30
    144FINKyrs-Rasti 2 (123)+2:32:05Ville Kallioniemi52:28
    145FINIF Sibbo-Vargarna 4 (153)+2:43:40Oscar Wiik1:04:38
    146FINLounais-Hmeen Rasti 2 (71)+3:07:57Janne Rantanen39:07
    147FINKuopion Suunnistajat 3 (148)+3:39:05Antti Kivivuori52:30
    148FINKarkki-Rasti (141)+4:54:46Jani Flaaming55:09